a hajlts s egyebek
Fannka 2005.08.25. 19:18
A l meghajltsa
Fontos, hogy lovunk hajlkony, meghajlthat legyen, mert a hajltsban lv l mindig kontroll alatt van. (Menekls kzben a l mindig egyenes.) Ehhez elszr lljunk a l jobb oldalhoz, majd fogjuk meg a farkt s tegyk keznket az orrnyergre. Prbljuk meg a farka s a feje hzsval megszagoltatni a sajt farkt. Ha ellp, ne legynk trelmetlenek, kezdjk ellrl a gyakorlatot, mindaddig, mg helyben nem marad s az orrval el nem ri a farkt. Ekkor dicsrjk meg, pl. a homloka drzslsvel, szval. Ha jobbra sikerlt a feladat, prblkozzunk meg a bal oldallal is.
Oldaljrsok
Az oldaljrsok megtantshoz lltsuk a lovat egy fallal vagy karmmal szemben. lljunk elszr a l jobb oldala kzpre s nyjtsuk ki a bal keznket a l szeme fel, ezzel felszltva arra, hogy az elejvel tvolodjon el tlnk. Ekzben a jobb keznk hvelykujjval finoman rintsk meg az oldalt ott, ahol ksbb az oldalra hat lbszrsegtsget adnnk, hogy a htuljval is mozduljon el. Ha a l nem lp el oldalirnyban ellnk, kicsit masszrozzuk meg az oldalt. Ha erre sem akar mg ellpni, nveljk a nyomst s kvetkez lpsknt bkdssk meg a hvelyk ujjunkkal, mg el nem lp. Elszr elgedjnk meg egy-egy lpssel, mindig ellrl kezdve (rints-masszrozs-bkdss), majd kssk a lpseket ssze s lptessk oldalra folyamatosan. (ugyangy a msik oldalra is) Ksbb, megprblhatjuk a gyakorlatot keznk rintse nlkl, csak a vezetszr segtsgvel is. Ekkor -szintn jobbrl kezdve- jobb keznkkel ugyan gy mutassunk a l szeme irnyba, bal keznkkel prgessk meg a szrat a l oldalnl. Elszr csak lassan, majd, ha szksges egyre gyorsabban, s ha kell hagyjuk hozzrni.
Elre klds
Elszr kb. 2m (ksbb: 4, 8m...stb.) sugar krn kldjk a lovat krlttnk krbe lpsben, mintha futszraznnk. Ennek a feladatnak azonban a hagyomnyos futszrazstl eltren nem a l "lejrtatsa", elfrasztsa a clja, hanem a l figyelmnek magunkra irnytsa, magunkon tartsa, jelzseink akceptlsa.
Elszr prbljuk meg jobbra: lljunk szembe a lval s fogjuk meg a szrat a jobb keznkbe, gy, hogy a vge a balban legyen. A szrat tart jobb keznket nyjtsuk ki jobbra, mutatva vele az irnyt s nzznk mi is ebbe az irnyba. Ezutn a ballal prgessk meg a szr vgt a l eleje irnyba, felszltva ezzel arra, hogy induljon el (a kz ltal mutatott irnyba). Ha erre nem indul el, az elzek tematikja szerint, erstsnk a jelzsen vagyis prgessk erteljesebben (gyorsabban) a szrat. Ha szksges, engedjk a nyakhoz rni - egyre ersebben. Ha ez sem elg, induljunk el a l nyaka irnyban (ne a htulja fel!) addig, hogy szksgszerv tegyk, hogy (lehetleg a kvnt irnyba) elmozduljon. A lnak azt kell megrtenie, hogy ha a szrat prgetem, az azt jelenti, hogy mennie kell.
Lehetleg maradjunk mindig egyhelyben s nzznk a mozgs irnyba. Ne kldjk krbe 2-3 krnl tovbb, mert nem az a clunk, hogy megunassuk vele a feladatot, hanem, hogy azt krsnk szerint szablyosan s kszsgesen vgrehajtsa. lltsuk meg gy, hogy a jobb keznkkel fogjuk rvidebbre a szrat, s a bal keznkkel kldjk el magunktl a htuljt. Ha a l szembe fordul velnk, hagyjuk pr msodpercig llni, majd ismteltessk meg vele a gyakorlatot az ellenkez, vagy ugyan abba az irnyba.
Ez a gyakorlat j szolglatot tehet majd ksbb a lszlltra val els felkldskor is!
PP mdszernek alkalmazsi lehetsgei
A fentebb mr emltett "elre klds" gyakorlat egy sszetettebb vltozata: a "szk helyen val tklds", j szolglatot tehet, pl. kzen val ugratskor, lszlltra val felszllskor, ms szkebb helyre val bevezetsnl, etetsnl ...stb.
A gyakorlat menete: Ennek gyakorlshoz lljunk egy masszv ptmnnyel pl. fallal vagy karmmal szemben attl kb.2m-re. A lovat lltsuk a fallal prhuzamosan tlnk szintn kb. 2m-re. A clunk az, hogy a l haladjon el elttnk, a fal s mi kzttnk. Els lpsknt nyjtsuk ki (ha a l jobbrl van) a bal keznket balra, mutatva ezzel az irnyt s hzzuk meg finoman a szrat, felszltva ezzel arra, hogy menjen el elttnk. Ha nem indul el, prgessk meg a jobb keznkbe lv szrvget. Ha mg erre sem reagl, eresszk a szr vgt olyan hosszra, hogy elszr finoman hozzrhessen a l elejhez, majd ezt addig erstsk, mg el nem indul. Ahogy ezt megtette, azonnal hagyjuk abba a prgetst s trjnk vissza az eredeti pozcinkhoz. Engedjk t elttnk a lovat a bal oldalunkra s trekedjnk arra, hogy ahogy megllt, forduljon felnk. Hagyjuk pr pillanati llni, majd menjnk oda hozz s simogassuk meg a fejt. Ez utn ismteljk meg a feladatot a msik kzre is. Elfordulhat, hogy a l ahelyett, hogy elhaladna elttnk, htrafele fog elindulni. Ekkor lpjnk pr lpst htra, ezzel nagyobb helyet adva neki kztnk s a fal kztt.
|