A díjugratás hazánk legnépszerűbb szakága, de a külföldi statisztikáról ugyanez mondható el. Nem csoda, hiszen látványossága, szabályainak nyomonkövethetősége egy bizonyos szinten laikusok számára is élvezhetővé teszi a versenyek menetét. Mégis léteznek olyan versenyszámok, vagy szabályok, melyek nem mindenki előtt ismertek, így azok értékelése már esetleg bizonytalanságot kelt a nézőben.
A következő összeállításunk remélhetőleg kalauzul szolgál a szakág iránt érdeklődőknek. A díjugratás történetének áttekintése, vagy a nemzetközi versenykrónika legendás párosainak felelevenítése gyakorló lovasok számára is érdekes olvasmány lehet. A versenyszabályok felelevenítése pedig az érdeklődők számára készült.
Pongrácz Artúr, huszár tábornok így vélekedik díjugratásról: „Csak egyetlen valóban igazságos bíró van és ez az eredmény! A legjobb eredmény pedig a hibátlan ugrás, mely egyben a legjobb stílus fogalmát is magában foglalja.”
A következő hónapban folytatjuk az itt elkezdett gondolatokat. Részletesen olvashatnak a stílusversenyekről, a további versenyszabályokról. Ezen kívül folytatjuk a „Híres lovasok és lovak a díjugratás történetében˝ című összeállítást, melyben a külföldi hírességeken túl hazánk szülötteinek eredményeivel is megismerkedhet a kedves Olvasó.
„Nagyszerű teljesítések buzdítva hatnak, utánzásra sarkallnak és az átlagos képességűeket is arra ösztökélik, hogy törekvéseiket megfelelően fokozzák. Ebben rejlik az ugratómérkőzések gyakorlati haszna.˝ Így vélekedik a fent említett huszár tábornok, aki 1913-ban az osztrák-magyar monarchia magasugratási világrekordját állította fel (208 cm).
Remélem, a sok páratlan életút olvasása többeket erre a magatartásra sarkall és egyre több hazai páros eredményétől lesz felejthetetlen a neves külföldi versenyek sora.
Forrás: Lovas nemzet!
|