Patt Parelli 2.
Fannka 2005.08.24. 21:33
redekes!
A lval val kapcsolatteremts Ahhoz, hogy a lval egy megfelel partnerkapcsolatot alaktsunk ki, el kell rnnk, hogy a l egyre kevsb viselkedjen ldozati llatknt. Ez azt jelenti, hogy egyre kevsb cselekedjen az sztnei hatsra, vagyis jobban figyeljen az emberre, illetve annak parancsaira, mint flelme trgyra. Mozgsa az addigi pnikszer menekls helyett egyre inkbb kontrollltabb kell hogy vljon. Klnbz kedveskedsekkel el kell rnnk azt is, hogy a l szeressen a trsasgunkban lenni, majd ezt kveten ki kell vvnunk a tisztelett. A l tisztelett a fldrl kell megszereznnk, s a nyeregben is meg kell tartanunk.
A l tiszteletnek, bizalmnak elnyerse a fldrl Ennek eszkze a vezetszron val idomts (jtk). Ez kzelebb hozza a lovat s a lovast egymshoz, nagymrtkben nvelheti a tekintlynket s a belnk vetett bizalmat. Azltal, hogy klnbz feladatokat vgeztetnk el a lval arra trekedve, hogy azokat kszsgesen, finom jeladsokra knyszer nlkl magtl hajtsa vgre, engedelmessgre neveljk. Az engedelmessgre val nevelst nem a nyeregben kell elkezdeni. Olyasmi ez mint egy j katona kikpzse. Az sem a specilis feladatok megtantsval kezddik, hanem a katonai magatarts (felttlen engedelmessg a feljebbvalnak) kialaktsval. Egy feladat elvgeztetse sorn, minl kisebb knyszert kell alkalmazunk pl. minl nagyobb tvolsgbl tudjuk azt vgrehajtatni, minl finomabb segtsgadsokkal, azt mondhatjuk, hogy lovunk annl engedelmesebb. Pldul, ha lovunkat csak gy tudjuk htralptetni, hogy kzvetlenl eltte llva ervel hzzuk, s/vagy toljuk htrafel akkor nem beszlhetnk tl nagy engedelmessgrl. Ha azonban ugyan ezt pldul csak jelre (szra, vagy kzjelre...stb.) el tudjuk rni, akkor mr lovunk kszsgesen s engedelmesen hajtotta vgre a feladatot. A feladatok legyenek vltozatosak, klnbzek. Csak a fantzink szabjon nekik gtat. A gyakorlatiassgot figyelembe vve pldul gyakoroltassuk a lval azokat a feladatokat, amiket majd nyeregbl is meg szeretnnk tantani. Az oldaljrsokat, a htralptetst, a l elejnek, htuljnak elmozdtst ...stb. A feladatok megtantst elszr kezdjk kzvetlenl a l melll a keznket hasznlva a segtsgadsokhoz. Ehhez hasznljunk kezdetben a krkarmot, majd ksbb egy kb. 4 m-es vezetszrat. Jval ksbb prbljuk majd meg minl tvolabbrl ugyanazokat a feladatokat elvgeztetni, csak a szrat, vagy kzjeleket hasznlva segtsgknt.
Htralptets A htralptets tantshoz lljunk kzvetlenl a l el. Tbb mdszert is alkalmazhatunk a l rzkenysgtl fggen. A fontos csak az, hogy tartsuk be a fokozatossg elvt. Tegyk pl. keznket az orrnyergre s elszr nyomjuk meg az orrt a tenyernkkel. Ha nem reagl, akkor mr kt ujjunkkal nyomjuk meg az orrnyereg kt oldaln fut idegeket. Ha erre sem reagl, egyre erstsnk a nyomson - tbb lpsben. Egy msik mdszer: tegyk tenyernket a szgyhez s nyomjuk meg egy kicsit. Ha nem reagl, nyomjuk meg a hvelyk ujjunkkal. Ha mg erre sem reagl, lpjnk tovbb az elzben lertak szerint. Elszr elgedjnk meg mindig egy-egy lpssel, mindig fokozatosan jra kezdve, majd ha ez mr jl megy, kssk ssze a lpseket. Egy j ht gyakorls utn akr 20-30 lpst is htra tudunk gy lptetni finom segtsgekkel. Ha a gyakorlat lkzelbl mr mkdik, lljunk a lval szembe, tle pr mterre. Lendtsk fel a vezetszrat. Ha nem megy htra, kezdjk el a vezetszrat kgyz mozgssal mozgatni. Elszr finoman, majd ha kell, egyre ersebben, (hogy esetleg a leng szr az llt srolja) mg el nem lp htra. Itt is elgedjnk meg elszr csak egy-egy lpssel. Fontos, hogy tudjuk: egy l minl engedelmesebben megy htra (vagy oldalra), annl engedelmesebben fogja a tbbi gyakorlatot is vgrehajtani
|